Svatební fotograf Tomáš Řehák

Tomáš Řehák Tomáš Řehák Tomáš Řehák

ZPĚT

Zkušenosti s manuálním bleskem Cactus RF60 s fotoaparáty Fujifilm

Část 1.

Blesky jsou nejen kreativním nástrojem fotografa, ale také nástrojem, bez kterého se v mnohých situacích prostě neobejdeme. Aby nám mohl blesk dobře sloužit, měl by mít dostatečný výkon, skvělou a rychlou ovladatelnost.

Blesky jsou vybaveny funkcemi, které nám mohou být dobrým pomocníkem. Pojďme se spolu podívat na kousek s názvem Cactus Wireless Flash RF60. Tento článek nebude udávat tabulkové výčty toho, co si můžete na stránkách výrobce přečíst, ale bude se zaměřovat spíše na praktickou část a dojmy.

Blesk Cactus RF60 Blesk Cactus RF60 Blesk Cactus RF60

Zpracování a kvalita

Po vybalení blesku z úhledné krabičky víte, že v ruce držíte kvalitní kousek elektroniky. Blesk má své látkovo-kožené pouzdro s měkkou podšívkou, tudíž je blesk při přepravě velmi dobře chráněn. Pro fotografy, kteří rádi fotí v exteriéru, je ochrana vybavení důležitá. Je to takový základ, který chrání vaše dlouhodobé investice.

Samotný blesk je vyroben z odolného a masivního plastu. Celá konstrukce na Vás působí kvalitním zpracováním předurčující dlouhou životnost i při každodenním používání.

  • Aretace zábleskové hlavy při jejím směrování je jasná a neklade přílišný odpor. Její směrování je možné v horizontálním směru na jednu stranu o 180° a na druhou stranu o 90°. Ve vertikálním směru lze hlavu vyklonit zhruba o 10° dolů a 90° nahoru.
  • Hlava má vysouvací rozptylnou destičku, která pokryje ohnisko 18mm. Vysunout také lze bílou odraznou destičku, která vám pomůže dostat na Váš fotografovaný objekt odražené doplňkové světlo.
  • Barevná teplota záblesku je 5600K +/-200K. V praxi nejsem schopný nějaký rozdíl v barevné odchylce poznat a to používám tři RF60.

Ovládání

Ovládání a pohyb v menu blesku je zajištěno tlačítky, které mají příjemný zdvih zakončený kliknutím. Tlačítka jsou od sebe dostatečně vzdálená a i fotograf s většími prsty nebude mít problém při ovládání. Dostatečně vystouplé voliče jen zpříjemňují ovladatelnost.

Blesk Cactus RF60

Display

Display je výborně čitelný i na přímém slunečním světle. V tmavém prostředí máte k dispozici zapnutí jeho oranžového podsvícení, které je jasné a můžete si nastavit jeho dobu osvitu.

Napájení

Blesk je napájen 4 články AA baterií (tužkové). Napájení je také možno pomocí battery packu Cactus EP-1. Ten je napájen 8 články typu AA.

Blesk Cactus RF60

Aktualizace firmwaru

Výrobce má, co se týká aktualizací, výbornou podporu a reaguje na přání svých zákazníků. V současné době nevím o žádné chybě, kterou by blesk vykazoval. Aktualizační firmware lze stáhnout ze stránek výrobce. Firmware si do blesku nahrajete sami a velmi jednoduše pomocí USB portu.

Blesk Cactus RF60

S fotoaparáty FUJIFILM, v mém případě s modelem X-T1, je práce naprosto bezproblémová, tudíž aktualizace zřejmě moc řešit nebudete. Přesto ale doporučuji mít firmware aktuální.

Vedle USB portu naleznete také 3,5mm synchronizační konektor. Gumová krytka chránící tyto vstupy, drží pevně a nemá tendenci vypadávat, i zde konstruktéři mysleli. Hned vedle se nachází závit pro upevnění blesku přímo na stativ. To vidím jako úžasnou vychytávku která Vám usnadní práci, ušetří peníze a udělá Vám focení zase o kousek radostnější.

Pohled na patici a aretační šroub, který zajišťuje vyklouznutí blesku ze sáněk fotoaparátu. Zde bych opět neviděl žádný problém, vše funguje jak má.

Blesk Cactus RF60

Součástí balení je praktický stojánek blesku. Můžete tak blesk postavit bez nutnosti stativu na nějakou rovnou plochu.

Odpalování blesku

Blesk Cactus RF60

K odpalování blesku na mém fotoaparátu Fujifilm X-T1 používám bezdrátovou jednotku wireless Flash Transceiver V6. Spolehlivé odpalování na vzdálenost 100 metrů je samozřejmostí a nikdy jsem s ním problémy neměl. Ba naopak, tuto vzdálenost jsem i překonal. Též jsem se nesetkal s žádným rušením, které by znemožňovalo odpal. Držme se ale udávaného dosahu 100 m.

Fotografové, kteří k FUJIFILMU přešli od značek jiných výrobců, nemusí zoufat! A zde je další silná stránka systému Cactus. Odpalovač V6 umí pracovat jako přijímač i vysílač a podporuje velkou škálu blesků jiných výrobců. Současný přehled podporovaných modelů blesků najdete ZDE.

Blesk Cactus RF60

Na horní části odpalovače V6 najdeme sáňky pro blesk. V těchto sáňkách se nachází kontakty pro TTL. Odpalovač tedy propouští informace TTL přicházející z fotoaparátu do TTL blesku umístěného v sáňkách. Můžete tedy fotit reportáž s podporou TTL a přitom odpalovat blesky přidružené. Ty již TTL podporu nemají. Podpora TTL signálu je zaručena i pro blesky FUJIFILM.

Co se týče odpalování, tak i jako vysílač funguje samotný blesk RF60. Ten umí ovládat blesky pod danou skupinou pomocí Wireless propojení a lze tak ovládat výkon ostatních jednotek z řídícího blesku.

Ovládací panel je přehledný, tlačítka podsvícená a tak je ovládání za tmy jednoduché.

Blesk Cactus RF60

Přidržením tlačítka s písmenem skupiny a pootočením rolovacího kolečka lze ovládat buď výkon blesku po kroku po 1/10, 1/3, 1/2 až 1EV nebo zoom zábleskové hlavy. Samozřejmostí je, že nechybí testovací tlačítko záblesku a port pro synchro kabel a USB pro aktualizaci FW. Zde bych aktualizace doporučoval hlídat. Byla doplněna funkce s možností pracovat s blesky o výkonu 1/250 . Doplňovány jsou i podpory dalších blesků různých výrobců. Poměrně rozsáhlé příslušenství dělá z Cactus systému silný nástroj pro fotografy.

Doporučuji navštívit stránky výrobce a projít si škálu výrobku. Ty s sebou nesou další doplňkové funkce, o kterých se zde rozepisovat nebudu, protože s nimi nemám přímou zkušenost.

V další části, která vyjde v květnu 2016, si řekneme něco o základních funkcích, spolu s ukázkou fotografií z dětského karnevalu a povíme si něco o použitých barevných filtrech, nastavení fotoaparátu a jak si Fuji X-T1 poradila s ostřením ve špatných světelných podmínkách.

Blesk Cactus RF60

ZPĚT2016 © Tomáš Řehák